Poradnik zakupowy

Racjonalne zakupy spożywcze? To możliwe!

Małgorzata Wójcik
sty 19 2017

Zakupy w supermarkecie

W tym miejscu absolutnie nie będziemy namawiać na zakupy najtańszych produktów żywnościowych, ponieważ zupełnie nie o to chodzi przy pojęciu racjonalnych zakupów. Najtańszy produkt żywnościowy czasami może zaszkodzić naszemu zdrowiu, nam bardziej chodzi o przemyślane i rozsądne wydawanie pieniędzy.

Daje to możliwość zaoszczędzenia i zoptymalizowania kwoty wydawanej na jedzenie. Jakie są jednak na to sposoby?

Duże zakupy

Pomyślmy o tym, aby zrobić raz w tygodniu większe zakupy produktów które najbardziej przydają nam się w domu. Korzystajmy z informacji w gazetkach promocyjnych, gdzie w danej chwili ceny są najniższe i gdzie warto zaopatrzyć się w większe ilości np. mleka, masła czy wody mineralnej. Pieczywa oczywiście nie kupimy w większej ilości, ale warto kupować je w okolicznej piekarni, zamiast w supermarketach. Duże zakupy opłaca się robić korzystając z promocji. Sprawdź Pepco gazetkę i zaoszczędzij na zakupach!

Wędliny i podobne produkty można już jednak kupić w większej ilości i zamrozić podzielone na mniejsze porcje. Dobry plan zakupowy sprawi, że po takich jednych zakupach będziemy mieli produkty na kilka dni i dokupić będzie trzeba tylko rzeczy typu pieczywo. Dzięki temu można spokojnie zaplanować obiady i kolacje na kilka dni, bez obaw że zabraknie nam jakiegoś produktu i będzie trzeba przepłacić w osiedlowych sklepach.

Tygodniowe zakupy

Warto zrobić plany zakupowe na cały tydzień, a tym samym zrewolucjonizować swoją dietę i wzbogacić ja o nowe produkty. Na stronach internetowych znajdziemy masę przepisów i nowych dań, np. jednogarnkowych które można z powodzeniem przygotować na dwa dni. W ten sposób unikamy jednostajności i monotonii w kuchni i wpłyniemy na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Zastanówmy się co lubimy jeść rano na śniadanie, a co na wieczór na kolacje i pod tym kątem przygotować listę zakupów. Ponadto lista pozwoli nam pamiętać o produktach najbardziej potrzebnych, o których niekiedy zapominamy będąc w dużych sklepach, a kupujemy np. towary nie będące nam specjalnie potrzebne.

Lista zakupów

Zakupy na miarę

Nie warto kupować zbyt dużo, jeśli wiemy że tego nie przejemy, chyba że produkt jest w promocji i można go zamrozić lub dać na szafki na dłuższy czas, np. herbatę. Jeśli znajdziemy ofertę makaronów, ryżu, herbaty, to można od razu kupić więcej, jednak przy zakupie świeżych warzyw i owoców już bądźmy ostrożni, bo mogą się zepsuć zanim je wykorzystamy w kuchni.

Wykorzystujmy to co mamy w lodówce

Starajmy się maksymalnie wykorzystywać wszystko co mamy w lodówce, tak by jak najmniej jedzenia wyrzucać. Róbmy dania z pozostałości produktów jakie mamy w zasięgu ręki.

Korzystajmy z produktów tańszych sieci handlowych

Czasami po przeczytaniu etykiety może okazać się, że produkt wykonany dla danej sieci handlowej jest wykonany u czołowych producentów, tylko sprzedawany pod inna marką. Unikajmy też patrzenia tylko i wyłącznie na centralne półki, kontrolujmy także to co jest poniżej lub powyżej, co daje możliwość kupienia tańszych produktów, tylko od innego producent, mniej reklamowanego.

Udostępnij